FÖRBÄTTRA

Sikta högt, vi hjälper dig på resan

Använd våra digitala verktyg för att flytta skolan framåt. Förstår du regelverken som omgärdar verksamheten – och lär dig tolka dem – blir det enklare att ta rätt beslut och hantera händelser snabbt och rättssäkert.

Lika enkelt blir det att titta tillbaka och få en samlad bild över verksamheten. Hitta svaren som krävs för att arbeta förebyggande.

 

Boka ett samtal direkt

Våra verktyg hjälper dig att förbättra verksamheten

Förskola Expert
Skola E-learning
Skolledning Expert
GDPR E-learning

Arbetsmiljö Incident
Skolmiljö Incident
Kränkande behandling Incident
Identifierad Utveckling

 

Våra mest omtyckta funktioner

 

  • Enkel och papperslös administration
  • Snabba vägar till rätt svar
  • Juridiskt vattentäta processer
  • GDPR-säkra rutiner
  • Digitalt arkiv över ärenden
  • Sökbar statistik med kalenderfunktion

 

Se fler funktioner i våra webbinarier

 

 

Få stenkoll på helheten

Slipp leta efter en pärm på ett kontor någonstans. Använd vår digitala arkivfunktion istället, som självklart är både GDPR-säker och sökbar. Detta är en omtyckt funktion som ger dig historisk översyn på skärmen med några enkla klick. Gör sammanställningar och skicka vidare. Utforska arkiverade ärenden för att hitta mönster och förstå vilka insatser som behövs – och inte behövs.

 

 

Statistik som för dig framåt

Med digitala verktygen Kränkande behandling Incident och Skolmiljö Incident har du alltid tillgång till säker statistik med några knapptryck. Arbeta förebyggande rustad med rätt fakta. Sök bland pågående och avslutade ärenden och hur de fördelas mellan skolor, årskurser eller platser. Med kalenderfunktionen blir det lätt att lyfta ut statistiken i tydliga och talande grafer för olika frågeställningar och redovisningsperioder.

 

 

Enkla vägen till en säker arbetsmiljö

Tro det eller ej – du är 44 frågor från att ha hela det systematiska arbetsmiljöarbetet på plats. När du svarat har du genomlyst allt från rektors ledarskap, undervisning, trygghet och studiero till bedömning och betygsättning. Enkelt, eller hur? Använd verktyget Identifierad Utveckling för att lätta på arbetsbördan. Behöver du juridiskt stöd klickar du vidare till digitala handboken Skolledning Expert för snabba svar.

Några av våra många nöjda kunder


Maria Gustavsson elevhälsochef i Höganäs Kommun

Draftit blev ett självklart val för att Skolmiljö Incident matchade vår kravspecifikation, samtidigt som de är väldigt prisvärda och enkla att komma igång att arbeta med.

Läs mer

Per Wikström bitr. chef för Barn- och ungdomsförvaltningen i Säters Kommun

Numera anmäls alla kränkningar, inga anmälningar eller utredningar faller längre mellan stolarna. Vi har full kontroll. Det känns tryggt, och otroligt bra.

Läs mer

Joakim Lindahl rektor på Dormsjöskolan

Jag tycker Skolledning Expert är mycket användbart som juridiskt stöd. Handboken ger mig all information jag behöver och jag har använt funktionen Fråga jurist en handfull gånger.

Läs mer

Ulf Andersson utvecklingsledare Gullspångs Kommun

Vi har stor nytta av Skolledning Expert eftersom vi inte har en egen jurist i kommunen. Verktyget fungerar utmärkt som vägledare i juridiska frågor som rör våra verksamheter.

Läs mer

Johan Risborn rektor på Ängdals skolor

Det känns tryggt att ha Kränkande behandling Incident som stöd när kränkande ärenden anmäls. Det känns tryggt och skönt för alla berörda att vi numera kan följa processen från anmälan till åtgärd digitalt.

Läs mer

Cecilia Maront utvecklingsledare Kunskapsskolan

Kränkande behandling Incident fyller en viktig funktion i vårt kvalitetsarbete och hanterar hela processen från anmälan till åtgärd. Kontakterna med Draftit har bara varit positiva.

Läs mer

Kontakta oss så hjälper vi dig att komma igång!

1Fyll i dina kontaktuppgifter
2Välj datum & tid
  • Hidden
  • Hidden
  • Hidden

  • Läs mer om hur vi behandlar personuppgifter